Powrót do listy newsów

Przyszłość to telewizja trójwymiarowa
(Rozmowa z Giuliano Berrettą, prezesem rady nadzorczej Eutelsat)
Rozmawiał: Jerzy S. Barski


– Skąd wzięło się pańskie zaintereso- wanie telewizją trójwymiarową?
Moim zdaniem są trzy powody, dla których telewizja musi iść w kierunku trzech wymiarów. Po pierwsze – wytwórnie produkują coraz więcej filmów w wersji 3D, więc kanały filmowe muszą się do tego przystosować. Po drugie – coraz więcej dużych wydarzeń – koncertów, rozgrywek sportowych – transmitowanych jest w 3D, ale do kin. A ja chciałbym je oglądać wygodnie w domu, na kanapie, a nie w kinie. Ale jest jeszcze jeden, w sumie najważniejszy, powód.
– Jaki?
– Dzieci. Coraz więcej gier wideo jest już w trzech wymiarach. Za chwilę dzieci zaczną pytać, dlaczego gry mogą być 3D, a telewizja nie. Podobnie zresztą było z systemem HD, który tak naprawdę zaczął się rozpowszechniać właśnie dzięki grom komputerowym.
– Telewizja trójwymiarowa, podobnie jak kino, to jednak konieczność używania specjalnych okularów. Nie każdemu to się podoba.
– No cóż, na razie jednak nie wymyślono nic innego. Teoretycznie istnieje możliwość oglądania 3D bez okularów, ale dotychczas to tylko teoria. Z okularami wiąże się inny problem – czy są one pasywne, czy aktywne.
– Powiedzmy wprost – problem finansowy.
– Dla odbiorców. Jeśli do oglądania telewizji 3D będziemy używać okularów aktywnych, do odbioru wystarczy telewizor przystosowany do systemu HD, jeśli natomiast potrzebne będą okulary pasywne, będziemy potrzebować zupełnie nowego telewizora, też w HD, ale dodatkowo przystosowanego do 3D. Jeśli górę weźmie pierwsza technologia, telewizja trójwymiarowa trafi do naszych domów szybciej i będzie tańsza.
– Rozmawiamy w Wenecji podczas ceremonii wręczania Hot Bird Awards, czyli nagród dla najlepszych kanałów tematycznych, transmitowanych przez satelity Eutelsata. Jak pan, pomysłodawca tego konkursu, widzi przyszłość kanałów tematycznych?
– Bardzo dobrze. To nie tylko subiektywne odczucie. Gdy konkurs startował 11 lat temu, zgłosiło się niewiele kanałów, nawet musieliśmy je do tego namawiać. Teraz tak zwane satelitarne Oscary to bardzo prestiżowa i wysoko ceniona w środowisku nagroda, więc zgłasza się tyle kanałów, że – aby ułatwić pracę międzynarodowego jury – trzeba było wprowadzić preselekcję. A wracając do pańskiego pytania, dodam, że telewizja cyfrowa dała możliwość gwałtownego rozwoju kanałom tematycznym, które mogą docierać ze swoją, często bardzo interesującą ofertą do wybranych widzów.

 
Numer 405 Kwiecień 2024

Polecamy:




Xbest_banner_TV-Sat_WWW.JPG

Eutelsat 380x70 tvsat-hotbird.jpg


ZTV_PL_baner2021_final_07.02.2021.JPG

Radio_Santec_banner_380x70_09_2023.jpg


PFR plansza informacyjna poziom.jpg
Którą formę przekazu telewizji preferujesz?
 Naziemna DVB-T
 Satelitarna
 Kablowa
 Internetowa
                
 
 
Zdjęcie inżyniera