Powrót do listy newsów

W oczekiwaniu na 4G
Tomasz Zdunek

Cyfrowy Polsat nokautuje konkurencję – wprowadza na rynek najszybszy mobilny Internet w Polsce umożliwiający transfer danych z prędkością do 28,8 Mb/s.


Ale to nie koniec. Kolejnym etapem będzie wprowadzenie technologii LTE, potocznie określanej jako 4G. Mieszkańcy kolejnych polskich miast mogą się już cieszyć z dostępu do szybkiego mobilnego Internetu z transferem danych do 28,8 Mb/s. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii MIMO (Multiple Input, Multiple Output), użytkownicy mogą korzystać z jeszcze wyższego poziomu usług i lepszej jakości transferu.
Oferta Cyfrowego Polsatu udostępnia nowe usługi i nie tylko zwiększa prędkość przesyłania danych w urządzeniach mobilnych z 21 do 28,8 ale i poszerza możliwości zwykłego korzystania z Internetu lub udostępnia możliwość transmisji strumieni telewizji HD.
Dominik Libicki, prezes Zarządu Cyfrowy Polsat S.A., przyznaje, że w sytuacji rozwoju społeczeństwa informacyjnego popyt na usługi dostępu do Internetu będzie stale rósł.
– Dotyczy to głównie lokalizacji o niskiej penetracji usługą, w szczególności tą szerokopasmową. Dla wielu gospodarstw domowych, zwłaszcza w małych miastach lub na wsiach, Internet Cyfrowego Polsatu jest albo będzie jedynym rozwiązaniem – powiedział Libicki.
Inauguracja szybkiego Internetu nastąpiła 1 lutego 2010 roku a od 22 października pojawiło się MIMO. Cyfrowy Polsat dostarcza Internet szerokopasmowy na częstotliwości 900 MHz, w oparciu o infrastrukturę spółki Aero 2. Z oficjalnych informacji spółki wynika, że obecnie około 50% populacji naszego kraju jest w zasięgu szerokopasmowego Internetu Cyfrowego Polsatu. Na koniec września br. liczba użytkowników usługi dostępu do Internetu wynosiła ponad 15 tysięcy, a dostęp do niego posiadają mieszkańcy ponad 11 tysięcy miejscowości. W ostatnich tygodniach dołączyły do nich: Białystok, Wrocław, Przasnysz, Skarżysko-Kamienna i Węgrów. Działania Cyfrowego Polsatu to wyraźny znak postępu technologicznego jaki dokonuje się w naszym kraju.

W czym tkwi sukces?
Dzięki zastosowaniu technologii MIMO, Cyfrowy Polsat ma obecnie najszybszy bezprzewodowy Internet w Polsce. Ale na czym ona polega? Technologia MIMO, tj. Multiple Input, Multiple Output, jest techniką radiową wykorzystywaną w systemach bezprzewodowych do nadawania strumieni danych przesyłanych jednocześnie przez kilka anten – przynajmniej dwie w nadajniku i tyle samo w odbiorniku. Zasada jest prosta – liczba anten odbiorczych musi być równa, albo większa od liczby anten nadawczych. Umożliwia to jednoczesne przesyłanie kilku różnych strumieni danych. Jest to rozwiązanie, które zwiększa przepustowość sieci bezprzewodowej, poprawia jakość transmisji oraz optymalnie wykorzystuje częstotliwości. Poza tym MIMO zapewnia najbardziej efektywne wykorzystanie widma. MIMO wykorzystuje pojedynczy kanał o szerokości 5 MHz (dla HSPA+).
To właśnie dlatego Internet w technologii MIMO, z której korzysta Cyfrowy Polsat zapewnia prędkość transmisji danych do 28,8 Mb/s przy pobieraniu i do 5,76 Mb/s przy wysyłaniu.
Dzięki temu użytkownik swobodnie może korzystać ze wszystkich możliwości jakie daje Internet – zaczynając od zwykłej pracy z przeglądarką, pobierania plików, kończąc na oglądaniu transmisji on-line materiałów HD. Główną ideą technologii MIMO jest połączenie wymiaru czasowego przysyłu danych z wymiarem przestrzennym. Można to osiągnąć dzięki rozmieszczeniu anten w różnych miejscach. Jednak, aby w pełni korzystać z zalet techniki MIMO przesyłany sygnał musi być kodowany za pomocą kodów STC (Space-Time Code tj. kody czasowo-przestrzenne), dzięki czemu odbiornik może odczytać dane z odebranego sygnału. I właśnie zastosowanie takich kodów zwiększa możliwości przesyłu sygnału.

W oczekiwaniu na czwartą generację
Kolejnym etapem będzie wprowadzenie systemu LTE – nazywanego systemem „prawie czwartej generacji” (3,9G). Skrót LTE oznacza Long Term Evolution, czyli długoterminową ewolucję. LTE ma być następcą systemu UMTS/HSPA i czymś w rodzaju etapu przejściowego pomiędzy systemem trzeciej a czwartej generacji. Mimo to sam w sobie posiada wiele zalet. Podstawową przewagą tego systemu nad pozostałymi jest dużo większa maksymalna prędkość przesyłania danych. Dzięki temu możliwy będzie jeszcze szybszy dostęp do Internetu, a co za tym idzie szybkie transfery plików i rozwój mobilnej telewizji. Poza tym system LTE zapewnia redukcję kosztów przypadających na jeden bit, elastyczne korzystanie z różnych pasm częstotliwości, optymalne zużycie mocy przez terminale i co równie istotne zwiększa liczbę dostępnych usług oraz charakteryzuje się znacznie większą pojemnością sieci o bardzo niskim opóźnieniu. W systemie LTE zazwyczaj używa się technologii MIMO 2x2, czyli dwie anteny nadawcze i dwie odbiorcze. Właśnie takie rozwiązanie wprowadza Cyfrowy Polsat...

...Pierwsze testy
Pierwsze próby z systemem LTE przeprowadził na początku września Centernet. Testowa wersja LTE umożliwiła pobieranie danych z prędkością ok. 100 Mb/s. Z kolei maksymalna prędkość wysyłania danych wyniosła 40 Mb/s. Z pewnością można tutaj mówić o pełnym sukcesie. Gdy technologia LTE zostanie uruchomiana korzystanie z Internetu przez urządzenia mobilne stanie się nie lada przyjemnością. Dla przykładu pobranie filmu o wielkości 1GB z maksymalną prędkością 100 Mb/s zajmie tylko około 1,5 minuty. Do tego system LTE zapewnia dużo większą przepustowość i bardzo małe opóźnienia. Dzięki temu użytkownik będzie mógł bez przeszkód oglądać wideo z sieci, korzystać z telewizji na żądanie, prowadzić wideokonferencję, a także bez zakłóceń korzystać z rozmów VoIP lub gier sieciowych. Mobyland pokazał 17 listopada br. komercyjny modem LTE, a Cyfrowy Polsat zamówił już pierwsze modemy i pracuje nad ofertą. Usługi LTE planuje uruchomić w I kwartake 2011 roku. Tak więc sieć już jest, modemy zamówione a więc start oferty Cyfrowego Polsatu jest już perspektywą tygodni!

Cały tekst w grudniowym numerze...

 
Numer 405 Kwiecień 2024

Polecamy:




Xbest_banner_TV-Sat_WWW.JPG

Eutelsat 380x70 tvsat-hotbird.jpg


ZTV_PL_baner2021_final_07.02.2021.JPG

Radio_Santec_banner_380x70_09_2023.jpg


PFR plansza informacyjna poziom.jpg
Którą formę przekazu telewizji preferujesz?
 Naziemna DVB-T
 Satelitarna
 Kablowa
 Internetowa
                
 
 
Zdjęcie inżyniera