Powrót do listy newsów

Kierunki rozwoju telewizji cyfrowej
Na marginesie dyskusji
Tomasz Kulisiewicz

W programie tegorocznej Konferencji PIKE miałem przyjemność prowadzić dyskusję zatytułowaną „Cyfrowe platformy przekazu telewizyjnego – kierunki rozwoju”. Dało mi to możliwość podzielenia się z czytelnikami przemyśleniami na tematy poruszone w dyskusji.


Już sam zestaw dyskutantów, którzy przyjęli zaproszenie, świadczy o istotnych zmianach, jakie czekają telewizję w najbliższych i dalszych latach. Wśród dyskutantów byli bowiem oczywiście operatorzy telewizji kablowej oraz IPTV, a także dostawcy urządzeń i rozwiązań, w tym znanego dostawcy sprzętu sieciowego. Pojawienie się IPTV przyciągnęło bowiem do tej dziedziny dostawców sprzętu dla operatorów transmisji danych oraz dostawców usług internetowych – a więc ruterów, przełączników sieci rozległych, urządzeń końcowych dla użytkowników.
Nowe środki transmisji i ich potencjał
Choć pojawienie się IPTV czy telewizji mobilnej wydaje się na pierwszy rzut oka tylko faktem z dziedziny techniki, to jednak cechy tych kanałów transmisji są tak odmienne od tradycyjnych form przekazu sygnału i treści telewizyjnych, że zaczynają już oddziaływać na sam przekaz. Dotyczy to nie tylko emitowanych treści, ale także kręgu odbiorców oraz metod korzystania przez nich z tych treści, a także samych nadawców – i tradycyjnych, i zupełnie nowych.

Cały tekst w grudniowym numerze...

 
Numer 399 Czerwiec 2023

Polecamy:


iNET_30im-baner-380x70.jpg


Xbest_banner_TV-Sat_WWW.JPG

Eutelsat 380x70 tvsat-hotbird.jpg


ZTV_PL_baner2021_final_07.02.2021.JPG

banner_RS STV_380x70px_02-2023.jpg


PFR plansza informacyjna poziom.jpg
Czy uważasz, że pandemia koronawirusa będzie miała wpływ na zmiany w telekomunikacji i mediach?
 Tak
 Nie
 Nie mam zdania
                
 
 
Zdjęcie inżyniera