Powrót do listy newsów

Nadawcy i operatorzy w świecie cyfryzacji
Andrzej Zarębski

Ponad 180 programów telewizyjnych z polską wersją językową zabiega o obecność w repertuarze sieci kablowych, których analogowa pojemność starcza na kilkadziesiąt stacji. Cyfryzacja to szansa na poszerzenie oferty i stworzenie różnych wariantów pakietów, a także możliwość nowych serwisów – przede wszystkim „video na życzenie”.


Zarazem jednak cyfryzacja to także konieczność ułożenia na nowo relacji nadawców i operatorów – i tego dotyczyła jedna z dyskusji podczas jesiennej konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej.
Zasada swobodnego zawierania umów pomiędzy nadawcami i operatorami telewizji kablowej jest ograniczona przez przepis art. 43 ustawy o radiofonii i telewizji, który reguluje kolejność wprowadzania programów do sieci – najpierw programy nadawcy publicznego, potem programy koncesjonowane w Polsce dostępne z nadajników naziemnych na obszarze działalności sieci, a dopiero potem oferta satelitarna. Uruchomienie naziemnych multipleksów cyfrowych spowoduje, że pojawi się kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt stacji naziemnych i – o ile wzmiankowany przepis się nie zmieni – operator będzie zobowiązany do ich rozprowadzania.
Zasada „must carry” pojawiła się w ustawie jako instrument ochrony polskich nadawców w sytuacji, gdy ograniczone zasoby częstotliwości nie pozwalały na zapewnienie im powszechnej dystrybucji z nadajników naziemnych. Sprawę, na wniosek prezydenta inspirowany przez środowisko operatorów kablowych, rozpatrywał Trybunał Konstytucyjny i przepisu nie zakwestionował. Wówczas operatorzy byli jednomyślnie przeciw. Czy tak jest i dzisiaj? – Okazało się, że nie jest to takie oczywiste

Cały tekst w grudniowym numerze...

 
Numer 399 Czerwiec 2023

Polecamy:


iNET_30im-baner-380x70.jpg


Xbest_banner_TV-Sat_WWW.JPG

Eutelsat 380x70 tvsat-hotbird.jpg


ZTV_PL_baner2021_final_07.02.2021.JPG

banner_RS STV_380x70px_02-2023.jpg


PFR plansza informacyjna poziom.jpg
Czy uważasz, że pandemia koronawirusa będzie miała wpływ na zmiany w telekomunikacji i mediach?
 Tak
 Nie
 Nie mam zdania
                
 
 
Zdjęcie inżyniera